انواع لهجه ها و گویش هایی اسپانیایی که در سراسر جهان صحبت می شود

در این مقاله لهجه ها و گویش های اسپانیایی که در سراسر جهان صحبت می شود مورد بررسی قرار می گیرد اگر می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید آن را با دقت بخوانید.

آیا می دانید بیش از ۵۷۲ میلیون اسپانیایی زبان در سراسر جهان وجود دارد؟ در واقع ، اسپانیایی دومین زبان پرکاربرد جهان است (از نظر تعداد افراد بومی) و تعداد آن ها سال به سال به صورت تصاعدی در حال رشد است. گویش ها فقط مختص زبان فارسی نیست.  زبان اسپانیایی لهجه های مختلف زیادی دارد و برخی ممکن است برای شما کاملاً ناآشنا به نظر برسند.

احتمالاً در مورد دو گویش اصلی اسپانیایی می دانید: کاستلیان و آمریکای لاتین. اما بسته به اینکه در کجای دنیا این زبان صحبت می شود ، گوش های دیگری نیز وجود دارند.

گویش چیست؟

شما احتمالاً با لهجه ها و اختلافات در زبان مادری خود روبرو شده اید. هر یک از این عبارات گویش متفاوتی را در یک کشور نشان می دهد. در حالی بریتانیا می روید ، اختلاف لهجه در گفتار حتی برجسته تر است. حتی اگر به استرالیا بروید و متوجه می شوید که عبارات رایج آن ها به هیچ وجه توسط یک انگلیسی زبان قابل درک نیست.

جای بحث وجود دارد که در کجا لهجه پایان می یابد و یک زبان کاملاً جدید آغاز می شود ، یک گویش نوعی زبان است که تلفظ ، دستور زبان آن را تغییر می دهد . اما هنوز هم آن را متقابلاً قابل درک برای سایر اسپانیایی  زبان ها می داند.

به عبارت دیگر ، ممکن است شخصی از اسپانیا و شخصی از پرو با هم  صحبت کنند ، هنوز هم می توانند حرف های یکدیگر را درک کنند. این زبان به واسطه محیط خود شکل گرفته و ساخته شده است ، مانند روشی که اسپانیایی  زبان های مکزیکی از جمعیت بومی و مجاورت با آمریکا تأثیرات عمیقی دارد.

تفاوت گویش و زبان چیست؟

وقتی یک گویش از زبان اصلی خود خیلی زیاد دور می شود ، به یک زبان کاملاً جدید تبدیل می شود. این در واقع به این صورت است که ما زبان های مانند اسپانیایی و ایتالیایی را در نظر گرفتیم که همگی ریشه هایشان به زبان لاتین برمی گردد.

گویش ها می توانند در هر زبانی گیج کننده باشند ، اما آماده سازی برای آن ها مهم است زیرا همچنان مهارت های زبان اسپانیایی خود را بهبود می بخشید. ممکن است که هنگام استفاده از آن با لهجه های مختلفی در زبان اسپانیایی روبرو شوید و مهارت های خود را بهبود بخشید. درک این که گویش ها در آنجا وجود دارند و واریانس های مشترک هر یک از آن ها بسیار مهم است.

استفاده از گویش های متنوع اسپانیایی

همان طور که در حال یادگیری اسپانیایی هستید ، ممکن است بخواهید یک گویش خاص را برای تمرکز روی آن انتخاب کنید. شما ممکن است آن گویش را انتخاب کنید زیرا می دانید که در آن مکان که شما هستید  استفاده خواهید کرد ، یا ممکن است ارتباط دیگری با آن منطقه داشته باشید که می خواهید به آن احترام بگذارید. دلایل شما هرچه باشد ، گویشی را انتخاب کنید که برای زندگی شما مفید باشد.

گفته می شود ، شما می توانید بدون توجه به گویشی که استفاده می کنید ، به زبان اسپانیایی با دیگران صحبت کنید از این گذشته ، لهجه های متقابل قابل درک هستند. اما ممکن است در این مسیر چالش های جالبی وجود داشته باشد.

یک آمریکایی و یک استرالیایی را تصور کنید که سعی در مکالمه با هم  دارند. البته ،حرف های همدیگر را خواهند فهمید ، اما در این راه برخی از مشکلات و سوءتفاهمات زبانی به وجود خواهد آمد.

علاوه بر این ، اگر می خواهید تسلط بر زبان اسپانیایی را یاد بگیرید ، دانستن اینکه کدام گویش را برای تمرکز بر مطالعات خود متمرکز کنید ، یادگیری شما را به روشی هدایت می کند که منجر به تسلط در آن تغییر خاص در اسپانیایی می شود به عنوان مثال اگر قصد دارید به اسپانیا بروید ، می خواهید به اسپانیایی هایی که در آنجا صحبت می شود مسلط شوید ، نه به زبان اسپانیایی که در آن صحبت می شود.

تفاوت کاتالان و اسپانیایی

قبل از اینکه به لهجه های خاص بپردازیم ، اجازه دهید در مورد کاتالان صحبت کنیم. ممکن است شما از پیدا کردن آن در لیست زیر شگفت زده شوید ، اما کاتالان یک گویش برگرفته از اسپانیایی نیست. در واقع ، این یک زبان کاملاً جدا از اسپانیایی است.

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که کاتالان یک گویش اسپانیایی است زیرا در اسپانیا صحبت می شود ، اما این طور نیست.

قطعاً برخی شباهت ها به دلیل نزدیکی به یکدیگر وجود دارد ، اما در حقیقت کاتالونیا از زبان Vulgar Latin است و به خودی خود با تأثیرات شدید اسپانیایی ، فرانسوی و ایتالیایی توسعه یافته است. در حقیقت ، فاصله واژگانی آن از ایتالیایی برابر با اسپانیایی است.

اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاتالان هستید ، منابع مفید YouTube وجود دارد.

۱۱ گویش اسپانیایی برای یادگیری دانش آموزان در یک سفر زبانی در سراسر جهان

می توانید با کمک FluentU بدانید که چگونه گویش های مختلف اسپانیایی با FluentU تلفظ می شود ، FluentU فیلم های معتبر از سخن وران واقعی اسپانیایی مانند فیلم های موسیقی ، پیش پرده های فیلم ، اخبار و گفتگوهای الهام بخش را می گیرد و آن ها را به دروس یادگیری زبان شخصی تبدیل می کند.

این بدان معناست که شما می توانید زبان اسپانیایی را در تمام زندگی  خود به کار ببرید.

در این لیست ، نگاهی دقیق تر به رایج ترین گویش های اسپانیایی خواهیم انداخت. به خاطر داشته باشید که تغییرات منطقه ای حتی ظریف تر هم در همه جا وجود دارد ، اما این لیست یک راهنمای گسترده برای لهجه های اسپانیایی در سراسر جهان ارائه می دهد.

لهجه های اسپانیایی

۱- کاستلیان (Castilian)

کاستلیان (Castilian)
کاستلیان (Castilian)

کاستیلیایی اسپانیایی نماینده اکثر اسپانیایی هایی است که در شبه جزیره ایبری حرف می زنند.

تفاوت بین اسپانیایی Castilian و آمریکای لاتین قابل توجه است. به عنوان مثال ، گویندگان Castilian علاوه بر usted ها از vosotros نیز استفاده می کنند (به معنای “همه شما” است). تفاوت دوم استفاده از صدای th هنگام تلفظ صدای z یا c نرم است. البته برخی از عبارات بسته به اینکه در کدام سمت از اقیانوس واقع باشید ، معانی مختلفی نیز دارند. این امر می تواند در ابتدا مشکل باشد ، بنابراین انتخاب آنچه شما یاد می گیرید براساس آنچه نیاز دارید بسیار مهم است.

۲- اندلس (Andalusian)

اندلس (Andalusian)
اندلس (Andalusian)

این گویش بیشتر در بخش جنوبی اسپانیا یافت می شود. یکی از ویژگی های این گویش تنوع این است که تفاوت بین صداهای تولید شده توسط “the Spanish lisp”را خنثی می کند. این جنبه از گویش در منطقه اندلس به بخش های زیادی از آمریکای لاتین منتقل شده است .

اسپانیایی اندلس نیز تمایل دارد حرف های زیادی را کنار بگذارد ، مانند حذف  -s و حرف d تقریباً در همه جا.

برای شما رزتا استون زبان اسپانیایی ROSETTA STONE SPANISH را آماده کرده ایم.

جهت تهیه این دوره آموزشی روی تصویر زیر کلیک کنید.

موفق ترین نرم افزار آموزش زبان در سال ۲۰۱۵

آموزش زبان اسپانیایی از مبتدی تا پیشرفته

آموزش زبان به صورت زبان مادری

آموزش در قالب مکالمات کاربردی

اموزش زبان از طریق تصاویر واقعی

قابل استفاده روی کامپیوتر

قابل استفاده برای همه سنین

۳- مورسیان(Murcian)

مورسیان(Murcian)
مورسیان(Murcian)

این گویش بیشتر در منطقه جنوبی اسپانیا صحبت می شود. مشابه اسپانیایی اندلس با استثنائات جزئی است.

مورسیان یک گویش است که بسیار کم استفاده می شود. به نظر می رسد در سایر لهجه های منطقه محو می شود ، بنابراین بعید است که با گوینده این لهجه روبرو شوید.

۴- لانیتو(Llanito)

لانیتو معمولاً به عنوان ترکیبی از اسپانیایی اندلس و انگلیسی  شناخته می شود. این گویش در اسپانیایی پایگاه محکمی دارد ، اما مرتباً کلماتی را از انگلیسی ، پرتغالی و چندین زبان مدیترانه ای قرض می کند.

این گویش در قلمرو بریتانیا از جبل الطارق استفاده می شود و قرار گرفتن آن در شبه جزیره ایبری و قرار گرفتن در قلمرو انگلیس دلیل عمده ای برای ترکیبی غیرمعمول از تأثیرات ناشی از آن است.

این گویش معمولاً به عنوان عجیب و غریب ترین زبان اروپا شناخته می شود ،

لهجه اسپانیایی آمریکای لاتین

۵-  ریوپلاتنس(Rioplatense)

ریوپلاتنس(Rioplatense)
ریوپلاتنس(Rioplatense)

اگر نام گویش را تقسیم کنید ، خواهید فهمید که از کجا آمده است: Río de la Plata. این رودخانه بخش هایی از آرژانتین و اروگوئه را طی می کند ، بنابراین هر دو کشور از این گویش بطور گسترده استفاده می کنند.

یکی از اصلی ترین ویژگی های این گویش ، آمیختن کلمات اروپایی است که به نوعی راه خود را به آن وارد کرده اند. ممکن است در مکالمه روزمره Rioplatense کلمات آلمانی ، فرانسوی و انگلیسی را بشنوید.

حتی در گویش متنوع است ، و مناطقی که در آن قرار دارند کلمات و عبارات مختلفی را به زبان آورده اند. برای یک نگاه کامل تر به تفاوت های ظریف این گویش ، راهنمای The Linguistics of Spanish را بررسی کنید.

۶- مکزیکی(Mexican)

مکزیکی(Mexican)
مکزیکی(Mexican)

اسپانیایی مکزیکی معمولاً در مکزیک یک لهجه ی بدیهی است بلکه در بخش هایی از ایالات متحده و کانادا نیز صحبت می شود.

این گویش در این منطقه به شدت تحت تأثیر زبان های بومی قرار گرفته است. همان طور که مهاجران اسپانیایی زبان جدید را به این قاره معرفی می کردند ، ساکنان محلی کلماتی را از زبان های خود به آن اضافه می کردند. تا به امروز ، ۶٪ از مکزیکی ها با یکی از زبان های بومی منطقه صحبت می کنند و در تبادل کلمات و اصطلاحات بین زبان ها نقش دارند.

اسپانیایی مکزیکی نیز به علت  وجود بسیاری از کلمات ترکیبی انگلیسی و انگلیسی-اسپانیایی که بخشی از زبان طبیعی شده اند ، گاهی اوقات به عنوان “Spanglish” نیز شناخته می شود.

۷- کارائیب(Caribbean)

کارائیب(Caribbean)
کارائیب(Caribbean)

اسپانیایی کارائیب منحصراً در جزایر کارائیب صحبت می شود و از نزدیک شبیه اسپانیایی Canarian و تا حدی اندلس است. با این حال ، از آنجایی که کارائیب با گذشت زمان شاهد یک گره از فرهنگ ها بوده است ، می توانید تأثیراتی را در این گویش از زبان های آفریقایی ، انگلیسی ، فرانسوی و بومی منطقه مشاهده کنید.

۸-آند(Andean)

آند(Andean)
آند(Andean)

احتمالا شما حدس زده اید این گویش در منطقه جغرافیایی آند در غرب آمریکای جنوبی استفاده می شود. آند یکی از طولانی ترین رشته کوه های قاره ای است و از بسیاری از کشورها عبور می کند ، اما به نظر می رسد این زبان در سراسر دامنه خود نسبتاً سازگار است.

در این منطقه ، حروف نهایی کلمات اغلب به وضوح تلفظ می شوند و صداهای j و ll بر خلاف بسیاری از اشکال دیگر اسپانیایی ، به طرز شنیداری متفاوت هستند.

یکی از بهترین راه های یادگیری زبان اسپانیایی ، غوطه وری است ، بنابراین اگر می خواهید با این گویش به آن رویکرد بروید ، مدرسه اسپانیایی Mundo Andino مکان مناسبی است.

۹- آمریکای مرکزی(Central American)

آمریکای مرکزی(Central American)
آمریکای مرکزی(Central American)

گویش اسپانیایی آمریکای مرکزی در سراسر گواتمالا ، کاستاریکا ، پاناما ، نیکاراگوئه ، هندوراس و السالوادور صحبت می شود. در این تنوع از زبان اسپانیایی ، برخی از صداهای مختلف به صداهای h می شنوید ، در حالی که برخی از صداهای دیگر به کلی کاهش می یابد مانند j و ، در موارد خاص m.

می توانید اطلاعات بیشتری در مورد لهجه اسپانیایی آمریکای مرکزی در The Linguistics of Spanish پیدا کنید.

۱۰- قناری(Canarian)

قناری(Canarian)
قناری(Canarian)

اسپانیایی قناری فقط در جزایر قناری صحبت می شود. این گویش به دلیل موقعیت مکانی حذف شده از دیگر کشورهای اسپانیایی زبان ، فرصتی برای تکامل و شکل گیری متنوع بسیار متفاوت از اسپانیایی سنتی داشته است.

این گویش به اسپانیایی کارائیب و اندلس نزدیک تر از اسپانیایی Castilian است. این گویش همچنین ویژگی های خاص خود ، مانند تفاوت در ترتیب کلمه را دارد.

مردم جزایر با گذشت زمان مجموعه واژگان خود را به این زبان اضافه کردند. برای یادگیری لیست کامل کلمات کلیدی ، صحبت کردن با زبان لاتین را انجام دهید.

۱۱- اکواتوریال گینه ای(Equatoguinean)

این گویش خاص در گینه استوایی در آفریقا بیان شده است. در حقیقت ، این کشور تنها کشور آفریقایی اسپانیایی زبان به عنوان زبان رسمی است.

Equatoguinean به اسپانیایی شبه‌جزیره ایبری بسیار شبیه است . با این حال ، این زبان همچنین تحت تأثیر زبان های بومی آفریقا این منطقه و همچنین فرانسوی ، پرتغالی و حتی آلمانی قرار دارد. در نتیجه ، تلفظ آن  کاملاً متفاوت از سایر مناطق در سراسر جهان است ، گاهی اوقات حتی از صدای فرانسوی مانند حرفr نیز استفاده می شود.

با توجه به بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد این گویش ، اگر قصد بازدید از این قسمت از جهان را دارید (یا در آن زندگی می کنید) ، باید یادگیری در مورد زبان مورد استفاده در اینجا را جدی بگیرید.

 کدام گویش را باید یاد بگیرید؟

ساده ترین کار برای یادگیری گویشی که بیشتر از همه استفاده می کنید. گویش خاصی را انتخاب نکنید که هرگز فرصتی برای صحبت کردن در آن نخواهید داشت.

 ممکن است بخواهید یک گویش خاص را برای تمرکز روی آن انتخاب کنید. شما ممکن است آن گویش را انتخاب کنید زیرا می دانید که در آن مکان که شما هستید  استفاده خواهید کرد ، یا ممکن است ارتباط دیگری با آن منطقه داشته باشید که می خواهید به آن احترام بگذارید. دلایل شما هرچه باشد ، گویشی را انتخاب کنید که برای زندگی شما مفید باشد.

۱۰ دلیل دلگرم کننده برای یادگیری زبان آلمانی
برگشت به بالا
0